Na stronie Ministerstwa Finansów opublikowano wykaz informacji o podatnikach VAT (tzw."biała lista").

Wykaz zastąpił dotychczas funkcjonujące listy podatników VAT: zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

 


Należy zwrócić szczególną uwagę na weryfikacją numerów rachunków bankowych wskazanych na białej liście. Od 1 stycznia 2020 r. zapłata należności z tytułu transakcji o wartości przekraczającej 15.000 zł kwoty  na rachunek bankowy nie wskazany w wykazie skutkować będzie:

 

  • brakiem możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu,
  • ryzykiem odpowiedzialności solidarnej z kontrahentem za zaległości podatkowe, jeśli nie zapłaci on należnego podatku VAT od transakcji. 

Powyższe sankcje nie będą miały zastosowania jeśli, fakt dokonania zapłaty należności na inny rachunek niż ten na białej liście zostanie zgłoszony do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla sprzedawcy w terminie trzech dni od dnia zlecenia przelewu.

 

Do 31 grudnia 2019 r. płatności na rachunek inny, niż podany w wykazie, nie są obciążone sankcjami. Jest to czas, który rekomendujemy wykorzystać na weryfikację rachunków zgłoszonych do urzędu skarbowego i ewentualne aktualizacje w tym zakresie oraz opracowanie procedur pozwalających na sprawne weryfikowanie rachunków kontrahentów po 1 stycznia 2020 r.

 

***

W alercie wskazaliśmy zagadnienia, które w ocenie Kancelarii mogą mieć dla Państwa znaczenie. Informacje zawarte w alercie mają charakter wyłącznie informacyjny i jako takie nie stanowią porady prawnej. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji prosimy o kontakt z DST Dąbrowski Szewczyk-Tomasiak Kancalaria Radców Prawnych Spółka Partnerska (email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)